NOVICE in SODELOVANJA
Strokovne delavke in delavce v šolstvu, šolske ter splošne knjižničarke in knjižničarje, študentke in študente pedagogike ter druge zainteresirane vabimo na četrto strokovno izobraževanje Pravljičnega studia, ki bo potekalo 2. oktobra 2024 med 9.00 in 17.00 v Klubu Cankarjevega doma.
Strokovno izobraževanje prinaša predavanja, predstavitve dobrih praks in delavnice na temo razvoja narativne in poglobljene kritične misli ter pomena premišljenega vzpostavljanja prostora za skoncentrirano in posledično izpolnjujočo poslušalsko in bralsko izkušnjo. Delavnice so zasnovane kot praktični prikaz veščin in vsebin, ki so se izkazale kot uporabne in hitro prenosljive v pedagoško prakso.
Vsebina izobraževanja
PREDAVANJA
Misel, ideja, zgodba / Špela Frlic
Špela Frlic je mag. folkloristike, pripovedovalka in pedagoginja ter idejna in vsebinska vodja Pravljičnega studia z več kot petnajstletnimi izkušnjami s področja pripovedovanja in pedagoškega dela z otroki. Spregovorila bo o teoretičnih izhodiščih projekta, ustvarjalnih navdihih za projektne aktivnosti in njihovih strategijah, ki jih črpa z drugih področij umetnosti, ter o pedagoškem credu Pravljičnega studia.
Umetnost postavljanja vprašanj / Janez Ciperle
Janez Ciperle je profesor filozofije in nemščine na Gimnaziji Škofja Loka. Svoje filozofske pedagoške izkušnje je nabiral v družbi s predšolskimi, predvsem pa osnovnošolskimi sogovornicami in sogovorniki, ko je vrsto let izvajal filozofske delavnice in preizkušal metodologijo spodbujanja razmišljanja s pomočjo dobrih vprašanj. V predavanju bo predstavil svoj pedagoški razmislek in izkušnje iz prakse.
Pogosto pozabljeni vidiki branja (in poslušanja) / dr. Ana Vogrinčič Čepič
Izkušnja branja (pa tudi pripovedovanja in poslušanja ter ne nazadnje poučevanja) je zelo telesna in emocionalna, vpisana v čas in prostor ter v zvočno, vizualno in fizično materialnost. Okolica pomembno vpliva na naše doživljanje vsebine. Dr. Ana Vogrinčič Čepič, izredna profesorica sociologije kulture na Oddelku za sociologijo in Oddelku za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo FF UL, bo v svojem predavanju spregovorila o fizičnih vidikih branja (in pripovedovanja), pri tem pa malo zavila tudi v zgodovino.
(več …)Pravljični studio razpisuje natečaj za otroke POVEJ IN POSNEMI ZGODBO! Otroke od 5. leta starosti vabimo k izmišljevanju in pripovedovanju zgodb o idealni deželi Indiji Koromandiji. Zgodbe pošljite na pravljicni.studio@divjamisel.org do 15. 1. 2023
V šolskem letu 2021/2023 na OŠ Koseze in Podružnični šoli Javorje izvajamo projekt Ko pripovedujemo zgodbe, je ves svet naš! S prvošolčki obeh šol raziskujemo, kakšne zgodbe navdihuje okolje njihovih šol, in predvsem veliko pripovedujemo!